Jak łączyć się z internetem?

Życie bez internetu w dzisiejszych czasach wydaje się nie możliwe. Z tej komputerowej sieci korzystamy w zasadzie wszędzie. W domu, w pracy, na wyjazdach, podczas podróży i wielu innych sytuacjach. Używamy wówczas różnych urządzeń do przeglądania stron internetowych. Np. komputerów, tabletów, telefonów, palmtopów czy telewizorów. Coraz więcej też urządzeń codziennego użytku podłączamy do internetu: lodówki, kamery, żarówki, radioodtwarzacze, odkurzacze, oczyszczacze powietrza, czy naczynia gotujące. Tego ostatniego przykładem może być np. thermomix, pobierający z internetu udostępniane przepisy kulinarne do swojej pamięci. Z pewnością znana jest Ci sprawa tzw. inteligentnych domów. Wszystko o czym wspomniane jest powyżej istnieje w sieci w mniejszym lub większym stopniu. Tylko tak naprawdę jak się z tym internetem połączyć? Który sposób dla nas będzie odpowiedni?

Jest kilka sposób na korzystanie z internetu. I to niezależnie, czy używamy go tylko do przeglądania stron internetowych, oglądania video w serwisie youtube.com , robimy zakupy, płacimy rachunki, sprawdzamy domowy monitoring czy komunikujemy się ze znajomymi przez komunikatory internetowe.

Stałe łącze

Pod hasłem stałego łącza rozumiemy dostęp do internetu przez przewód sieciowy tzw. RJ45. Przeważnie dostawcą takiego łącza są lokalne sieci, takie jak chociażby telewizje kablowe. Często takie rozwiązania stosowane są w osiedlowych blokach, na dachach których zainstalowane są urządzenia komunikujące się z głównym nadajnikiem gdzieś w okolicy. Następnie sygnał z urządzenia z dachu rozdzielany jest na wszystkich użytkowników danej sieci w bloku. Od urządzenia na dachu rozchodzą się właśnie kable internetowe (RJ45) do mieszkań użytkowników. My zaś w swoim mieszkaniu musimy mieć kolejne urządzenie, tzw. router DSL, dzięki któremu rozprowadzamy internet po naszym mieszkaniu. W miejsca, w których go potrzebujemy mieć. Dzisiejsze routery pozwalają doprowadzić internet w naszym mieszkaniu zarówno przez kabel internetowy jak i bezprzewodowo. Taki router można zakupić już od około 40-50 zł. Zależnie od zasięgu jaki posiada, ilości wyjść RJ45, ilości i rodzaju zastosowanych anten.

Łącze po linii telefonicznej

Jedno z bardziej popularnych i najwcześniejszych łącz kablowych, tzw. łącze ADSL. Popularne od ok. końca lat 90-tych XX wieku. Internet dostarczany był przez linię telefonu stacjonarnego. Niestety łącze takie nie należy do zbyt szybkich łącz. Natomiast objęło zasięgiem prawie cały kraj. Tzn. tam gdzie dochodził kabel telefonu stacjonarnego było możliwe dostarczenie sygnału internetu. Przepustowość takich łączy waha się od 1 MB do maksymalnie 10 MB pobierania. Prędkości zależne były m.in. od jakości linii telefonicznej, zastosowanych rozdzielaczy i urządzeń przekazujących sygnał po drodze, czy ilości podłączonych użytkowników. Z racji tego, że spora część takich linii jest zakopana w ziemi bądź kładziona była w rurach pod chodnikami, często podczas różnego rodzaju remontów, bądź inwestycji budowlanych dochodziło do przerywania takich łącz. To wiązało się z długim czasem oczekiwania na naprawy. W późniejszym czasie z racji modernizacji części urządzeń w centralach na tych łączach zaczęto przekazywać również sygnał telewizji. Sygnał telefonu stacjonarnego, internet oraz poszerzone kanały telewizyjne mogły trafić do większej liczby odbiorców. Korzystać z nich mogli również mieszkańcy domów jednorodzinnych, a nie tylko mieszkańców osiedli bloków jak przy łączach stałych DSL.

Routery ADSL dostępne obecnie są już od 25-30 zł.

Łącza komórkowe

Pomiędzy latami 1995 – 2005 rozpoczęła się ekspansja telefonów komórkowych, które zaczęły być coraz mniejszych rozmiarów. Telefony komórkowe zaczęły posiadać więcej możliwości. Służyły już nie tylko do dzwonienia, ale również do pisania wiadomości tekstowych (SMS), czy wreszcie do przeglądania stron internetowych. Strony oglądane na ówczesnych telefonach czy palmtopach nazywane były stronami WAP (Wireless Application Protocol) i zdecydowanie różniły się od ich wersji WWW (World Wide Web). Strony WAP były to proste strony zawierające niewiele tekst i niewiele grafiki lub tylko sam tekst. Aczkolwiek w tamtym czasie rozpoczął się rozwój komórkowych bezprzewodowych łącz internetowych. Kraj nasz zaczął być wyposażany w zbiór masztów z nadajnikami komórkowymi. Część nadajników komórkowych, szczególnie w większych miastach zaczęto montować również na wysokich budynkach. Sygnał był z każdym rokiem mocniejszy i lepszy. Dodatkowo do rozwoju internetu komórkowego zwanego dziś częściej mobilnym przyczyniło się pojawienie tzw. smartfonów. Czyli telefonów komórkowych z dotykowym ekranem oraz z budową jak standardowe komputery tyle, że w dużo mniejszej skali. A te pojawiły się dzięki rozwojowi technologii, która pozwoliła na zmniejszenie skali architektury podzespołów komputerowych. Na pewno ważnym też elementem był rozwój akumulatorów w telefonach, które wystarczały zdecydowanie na dłuższą pracę. Strony internetowe WAP i WWW zostały ujednolicone. Na smartfonach oglądane strony są zdecydowanie zbliżone do ich wersji komputerowych. Internet mobilny jest dziś jednym z silniejszych źródeł przeglądania internetu. Obecnie trwają prace nad wprowadzeniem kolejnej ulepszonej wersji sieci mobilnych, tzw. 5G. Sieć ta ma być zdecydowanie mocniejsza, szybsza oraz ma pozwalać na komunikację różnego rodzaju urządzeń nawet w miejscach teoretycznie dziś niedostępnych dla internetu. Niestety pojawiają się również kontrowersje do co sieci 5G, jakoby miała ona również być szkodliwa dla ludzkiego zdrowia. Kontrowersje budzi również w dziedzinie architektury, szczególnie w miejscach zabytkowych, ponieważ aby sieć 5G mogła działać sprawnie urządzenia przekazujące sygnał prawdopodobnie będą musiały być umiejscawiane co kilkaset metrów. Co zwiększy ilość masztów, oraz infrastruktury bezprzewodowej na większej ilości budynkach niż obecnie. Technologicznie jest to jednak zdecydowany konkurent wśród dostawców internetu. Zdecydowanie sieć 5G poprawi także rozmowy telefoniczne.

Dziś na bazie sieci mobilnych możemy w swoich domach lub biurach organizować również lokalną sieć dzięki zastosowaniu tzw. routerów internetu mobilnego, do których możemy podłączać różne urządzenia. Ceny routerów mobilnego internetu zaczynają się od 40 zł w górę.

Internet radiowy

Kolejną opcją na posiadanie internetu w domu jest sygnał bezprzewodowy. Taka wersja propagowana przez liczne firmy w naszym kraju polega na rozmieszczeniu kilku bądź kilkunastu urządzeń przekazujących bezprzewodowo sygnał internetowy do odbiorców. Działa trochę podobnie jak stałe łącza, z tą różnicą, że sygnał idzie bezpośrednio z centralnego nadajnika do naszego mieszkania lub domu. My musimy mieć antenę komunikującą się z nadajnikiem. Antena połączona jest kablem (wspomniany już wcześniej RJ45) do naszego domowego routera. Antenę zazwyczaj otrzymamy od naszego dostawcy internetu. Od routera sygnał prowadzimy dowolnie przez kabel internetowy po naszym mieszkaniu czy domu bądź bezprzewodowo do naszych urządzeń domowych (komputer, telefon, monitoring, telewizor, drukarka itd.). Router wykorzystywany do takiego internetu jest taki sam jak przy łączu stałym. Czyli router DSL.

Światłowód

Przełomowym rozwiązaniem w dostępie do naziemnego internetu jest dziś światłowód. Pewnie każdy o nim już słyszał. Przede wszystkim zaletą światłowodu jest ogromna w porównaniu z innymi rodzajami źródeł internetu prędkość, która może wahać się nawet do kilkuset MB na sekundę. Światłowód to zestaw wielu cieniutkich rurek z włókna szklanego którymi biegnie światło. To światło jest właśnie przekaźnikiem sygnału internetowego. Stąd takie ogromne prędkości uzyskiwane w naszych domowych urządzeniach. Jest to jeszcze świeże rozwiązanie choć już dostępne w wielu miejscach w naszym kraju. Do internetu światłowodowego potrzebny jest inny router niż do sieci DSL lub ADLS. Ceny takich routerów zaczynają się od ponad 100 zł.

Internet satelitarny

Przełom lat 2019 i 2020 przynosi również prace nad nowym rodzajem internetu, tzw. internetem satelitarnym. Prace nad takim rozwiązaniem trwają już kilka dziesięcioleci. Jednak to obecnie na orbitę okołoziemską wprowadzane są satelity, które okrążając naszą planetę mają udostępniać sygnał internetowy. Tzw. sieć Starlink, docelowo ma objąć Ziemię wieloma satelitami krążącymi po niebie i przekazującymi dużo szybciej sygnał z naszych komputerów czy telefonów do innych komputerów i urządzeń podłączonych do takiej sieci. Kilkadziesiąt satelit jest już wprowadzone na orbitę. Być może widziałaś/widziałeś już biegnące w identycznej odległości po jednej linii na nocnym niebie kilkanaście bądź kilkadziesiąt świecących punktów. To właśnie satelity Starlink. Do końca inwestycji zostało jeszcze trochę czasu. Nasza planeta nie jest może jednym z największych ciał niebieskich w kosmosie, ale nie jest też małą planetą. Możliwości satelitarnej sieci internetowej są ogromne, jak zapewniają jej twórcy. Czy taka sieć dojdzie do skutku i czy rzeczywiście da ludzkości zdecydowanie większe możliwości komunikacji prawdopodobnie zobaczymy za kilka kilkanaście bądź kilkadziesiąt lat.

Jak widać istnieje dziś przynajmniej kilka alternatywnych możliwości podłączenia się do sieci internetowej. Każdy powinien znaleźć satysfakcjonujące rozwiązanie dla siebie.

Patrząc na dotychczasowy rozwój technologii komputerowej, czy internetowej najbliższe lata mogą obfitować w kolejne ciekawe nieznane jeszcze rodzaje źródeł sygnału internetowego na Ziemi ale może i poza nią.

Mariusz Borkowski

21.06.2020 r.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *